Tulipan (Tulipa)

To jedne z tych kwiatów, których widok przypomina nam o zbliżającej się wiośnie. Tulipan naturalnie występuje w południowej Europie czy Azji. Do Europy przywędrował w połowie XVI wieku z Turcji. Został nazwany od słowa „turban”. Niektórzy mówią, że to ze względu na jego podobny kształt. W Europie najpierw uprawiano go w Wiedniu, a następnie w ogrodzie botanicznym pewnego Uniwersytetu w Holandii. Pod koniec XVI wieku Holendrzy oszaleli na jego punkcie. Kiedy cena tulipana szła w górę, oni wykupowali jeszcze większe ilości cebulek, mając nadzieję na większe zyski. Niestety nie opłaciło się, bo część sprzedawców zbankrutowała, ale od tego czasu Holandia jest na czele producentów w uprawie tych kwiatów. Stała wystawa tulipanów znajduje się w ogrodzie Keukenhof. Występuje tam około 7 milionów kwiatów cebulowych (tj. tulipan, hiacynt, narcyz, krokus).

Obecnie występuje około 120 gatunków tulipana oraz 15 tysięcy odmian. Różnią się kolorem, kształtem, wysokością oraz czasem kwitnienia.

Uprawa tulipanów

Tulipany sadzimy na przełomie września i października. Lubią one stanowiska w pełnym słońcu, ale dobrze znoszą też kilkugodzinny cień rzucany przez drzewa. Wiosną tulipany potrzebują sporo wilgoci natomiast latem raczej suszę, która pozwala w pełni rozwinąć się cebulką. W czerwcu, gdy już wszystkie liście uschną, wykopujemy cebule i przechowujemy je w ciemnym suchym miejscu do kolejnego wkopania.

Pielęgnacja kwiatów ciętych

  • przytnij ukośnie około 3cm łodygi zanim wstawisz do wody,
  • zmieniaj często wodę (tulipany lubią dużo pić),
  • unikaj mocnego słońca,
  • jeżeli tulipan zacznie tracić płatki, możesz zahamować ten proces, wbijając szpilę w łodygę zaraz pod kwiatem.

Tulipany pakowane są w paczki zwykle po 25 sztuk. Koszt takiej paczki na giełdzie kwiatowej to około 45zł (cena będzie się różniła w zależności od odmiany kwiatów). Obecnie mamy chyba wszystkie kolory tulipanów. W Holandii istnieją firmy, które zajmują się również ich barwieniem, a efekty są oszałamiające. Jedną z nich, od której pochodzi poniższe zdjęcie, jest @vip_roses.

Zdjęcie zostało zapożyczone od Anity, która jest przedstawicielką firmy @ozexport_polska

Importem takich odmian zajmuje się Holenderska firma OZ EXPORT, która dostarcza kwiaty również do Polski.

CIEKAWOSTKI

  • Najwięcej za jedną cebulkę zapłacił w XVII wieku holender, który wydał na nią 140 000 euro! Wówczas za taką kwotę można było kupić kamienicę w Amsterdamie.
  • Czarny tulipan jest marzeniem wielu ogrodników, ale idealnie czarny kwiat jeszcze nie istnieje. Na chwilę obecną posiadamy za to odmiany bardzo zbliżone tj. Black Parrot, Queen of the Night, Ayaan oraz Fringed Black. Tą ostatnią uważa się za najczarniejszą odmianę świata.
  • Odmiana Fringed Black została odkryta przez polskiego hodowcę Romana Szymańskiego w 2002 roku. Uzyskanie takiego koloru zajęło mu ponad 25 lat.
  • W 1944-1945 roku podczas tzw. Honger winter (okres, w którym brakowało żywności), z cebulek tulipana sporządzano dania.

Leave a Reply