Pomysły na palety i skrzynki

Moda na palety i skrzynki nadal trwa, a pomysłów na ich wykorzystanie jest, coraz więcej. Sama uważam, że taki akcent powinien się znaleźć w każdym mieszkaniu. Nada on stylu, świeżości a na dodatek możemy wykonać go sami za niewielkie pieniądze. Nie będę ukrywać, że ten wpis tworzył się od dobrych dwóch miesięcy, bo gdybym miała zrobić te wszystkie rzeczy w dwa tygodnie, to chyba musiałabym wziąć urlop. Tak czy inaczej, pokaże wam, co wyszło z moich zmagań, ale wcześniej opowiem, jak to wszystko powstawało.

 

1. Pierwszą najważniejszą rzeczą jest zdobycie potrzebnego materiału.

Tutaj wachlarz jest naprawę spory.  Możemy zacząć od ogłoszeń w internecie, gazetach, albo popytać w sklepach lub na bazarach. Ceny palet wahają się w granicach 4 – 10 zł. Jeżeli chodzi o skrzynki, to są ciut droższe. Rodzajów i rozmiarów jest też kilka, dlatego macie w czym przebierać.

  

 

2. Kolejny etap, czyli czyszczenie.

Jeżeli chodzi o czyszczenie, to oczywiście polecam szlifierki, które w łatwy i szybki sposób poradzą sobie z wszelkimi nierównościami. Oczywiście, jeżeli ktoś z was, tak jak ja, nie posiada takiego sprzętu, to pozostaje nam szlifowanie ręczne. Musimy zakupić kostkę szlifierską lub papier. Zaczynamy od grubości P60, następnie możemy przetrzeć P80 a do wykończenia naszej pracy P120. Natomiast w szlifierce musimy dobrać odpowiednią grubość papieru do jej obrotów.

 

3. Nadszedł czas malowania.

Tutaj zaczyna się wasza inwencja twórcza. Wybór jest naprawdę spory. Zaczynając od bejc, lakierobejc, lakierów matowych, lakierów z połyskiem, w kolorze, bezbarwnych po szereg farb.

1 

Jeżeli chcemy otrzymać naturalnie wyglądające drewno z widocznymi słojami zabarwione na dowolny kolor, to wybieramy właśnie bejce. Kładziemy jedną albo dwie warstwy. Używamy do tego pędzla lub gąbki, obie rzeczy sprawują się dobrze. Natomiast, jeżeli chcemy pomalować je na jednolity maskujący kolor, to zdecydowanie wybierzmy farbę lub lakier. Po nałożeniu jednej warstwy czekamy do dokładnego wyschnięcia, po czym przecieramy papierem P400 i ponownie malujemy.

Fajny efekt otrzymamy również, malując tylko jedną warstwę farby, a następnie przecierając w wybranych miejscach. W ten sposób możemy nadać naszym meblom vintagowy styl.

Ceny produktów do malowania są dość zróżnicowane, ale znajdziemy spokojnie coś w granicach 15 – 30 zł za puszkę.

 

4. Efekty mojej pracy

  • PALETY

Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie stolika z palety należy pamiętać, aby przynajmniej jedna para kółek posiadała hamulce. Najlepiej zamocować je po skosie. Dzięki temu stolik nie będzie przemieszczał się po całym pokoju.  Pomysły na palety i skrzynki

Należy pamiętać również, że przy większej ilości palet waga stolika wzrasta nawet to 50kg, dlatego kółka ułatwią nam jej przesuwnie.

Palety możemy równie dobrze wykorzystać do dekoracji naszego ogrodu. Musimy jednak pamiętać o wcześniejszej impregnacji.

  

 

  • SKRZYNKI

 

Pomysły na palety i skrzynki  

  

Pomysły na palety i skrzynki

 

Zapraszam do komentowania i zadawania pytań:)

25 Komentarze “25”

  1. Podobają mi się takie elementy wystroju. Świetne stoliki. Właśnie zastanawiam się nad wymianą swojego i twoje propozycje naprawdę przypadły mi do gustu. Muszę pomyśleć o czymś w tym stylu

  2. Też ostatnio kupiłam 10 skrzynek i czekają na swoją kolej. 🙂 Pomaluję je farbą akrylową, bo wydaje mi się, że tak mogę je mniej dokładnie oszlifować. Kupiłam szlifierkę oscylacyjną w markecie za około 100 zł i myślę, że jak ktoś chce przerabiać trochę większą ilość skrzynek, to warto. A jeśli mogę się jeszcze pomądrzyć, to szukaj skrzynek np. na serwisach lokalnych. Wiem, że na Allegro ładne oczyszczone skrzynki kosztują i po kilkanaśćie złotych. Tata mojej koleżanki ma warzywniak i co jakiś czas wystawia większe ilości skrzynek na naszym Rzeszowiaku po 5 zł za sztukę. 🙂 Pozdrawiam!

    1. No ja też szukałam w okolicy:) Za nową dałam 12 zł za sztukę a na bazarku dostałam za darmo 🙂 Co do szlifierki to się przymierzam do kupna, ale zobaczymy.
      Pozdrawiam:)

Dodaj komentarz