Oplątwa

Oplątwa

(Tillandsia)

To niesamowita roślina. Na świecie występuje kilkaset gatunków. W swoim naturalnym tropikalnym środowisku żyje na koronach drzew i gałęziach jako epifit. Posiada korzenie, które służą jej tylko do stabilnego przymocowania. Nie potrzebuje standardowego podłoża. Idealnie sprawdza się w domu na parapecie, stole umieszczona na kawałku kory. Wszystkie potrzebne składniki samodzielnie pobiera z otoczenia.

Oplątwa

Jednak rośliny te wymagają stałego nawadniania. Dwa razy w tygodniu należy ją zraszać, a co miesiąc nawadniać, zanurzając na godzinę w wodzie. Po takim zabiegu musimy pozbyć się nadmiaru wody zalegającej pomiędzy liśćmi. W innym przypadku może to doprowadzić do gnicia rośliny. Należy również pamiętać, że oplątwa to roślina tropikalna lubiąca ciepło. Optymalna temperatura to 18 – 25 stopni C zależnie od pory roku.

oplątwa

Odpowiednia pielęgnacja pozwoli oplątwie zakwitnąć latem na piękny różowy kolor. Do uzyskania takiego efekty niezbędna będzie odżywka dodawana do wodnych kąpieli.

Oplątwy możemy również rozmnażać przy pomocy nowych odrostów. Wystarczy, że przytwierdzimy je do nowego podłoża i będziemy systematycznie zraszać. Po pewnym czasie powinny pojawić się korzonki, które zapewnią roślinie pełną stabilizację.

Leave a Reply