Oplątwa

Oplątwa

(Tillandsia)

To niesamowita roślina. W swoim naturalnym tropikalnym środowisku żyje na koronach drzew i gałęziach jako epifit. Posiada korzenie, które służą jej tylko do stabilnego przymocowania. Nie potrzebuje standardowego podłoża. Idealnie sprawdza się w domu na parapecie, stole umieszczona na kawałku kory. Wszystkie potrzebne składniki samodzielnie pobiera z otoczenia.

 

Oplątwa

 

Jednak rośliny te wymagają stałego nawadniania. Dlatego dwa razy w tygodniu należy je zraszać albo co tydzień nawadniać, zanurzając na 5 min w wodzie. Po takim zabiegu musimy pozbyć się nadmiaru wody zalegającej pomiędzy liśćmi. W innym przypadku może to doprowadzić do gnicia rośliny. Należy również pamiętać, że oplątwa to roślina tropikalna lubiąca ciepło. Optymalna temperatura to 18 – 25 stopni C zależnie od pory roku.

oplątwa

 

Odpowiednia pielęgnacja pozwoli roślinie zakwitnąć latem na piękny różowy kolor.

 

 

Oplątwy możemy również rozmnażać przy pomocy nowych odrostów. Wystarczy, że przytwierdzimy je do nowego podłoża i będziemy systematycznie zraszać. Po pewnym czasie powinny pojawić się korzonki, które zapewnią roślinie pełną stabilizację.

Dodaj komentarz