Formalności w kościele

Pierwszą rzeczą, od której powinniście zacząć, jest rozmowa z księdzem, szczególnie jeżeli go nie znacie. W końcu będzie Wam udzielał ślubu. Warto się również dowiedzieć czy ma coś przeciwko wpuszczeniu do kościoła podwykonawców. Dowiedzcie się, czy na ślubie może być inny organista lub innego rodzaju oprawa muzyczna. Zapytajcie również o dekoracje kościoła. W niektórych parafiach są panie, które się tym zajmują i inne dekoratorki nie mają możliwości wykonania dekoracji. Jeżeli nie odpowiada Wam rodzaj i styl tych usług, to nic nie stoi na przeszkodzie zmiany kościoła. Pamiętajcie, że wybór kościoła, w którym chcecie wziąć ślub, zależy tylko i wyłącznie od Was. Pomyślcie o tym, szczególnie jeżeli na samym początku napotkacie jakieś utrudnienia.

Jeżeli macie już wybraną parafię to 7 miesięcy wcześniej zapytajcie, gdzie możecie odbyć nauki przedmałżeńskie. Niektórzy księża sami określają, gdzie macie je odbyć. Przy okazji dowiedzcie się, czy możecie już zarezerwować godzinę ślubu. Jeżeli nie to dopytajcie, kiedy będzie taka możliwość.

Mniej więcej 4 miesiące przed ślubem spotkajcie się z księdzem, aby dopytać jakie dokumenty będą potrzebne do ceremonii ślubu.

Są to m.in:

Odbyte nauki przedmałżeńskie,

Odbyta poradnia przedmałżeńska,

Dane świadka i świadkowej (czasami również dokument potwierdzający posiadanie bierzmowania),

Wasze dokumenty chrztu i bierzmowania (jeżeli należycie do innej parafii),

Dokumenty potwierdzające chęć zawarcia związku małżeńskiego, złożone w urzędzie stanu cywilnego,

Karta spowiedzi (nie zawsze).

Prawdopodobnie na tym spotkaniu otrzymacie dokumenty, które musicie dostarczyć do swoich parafii. Do tak zwanych „zapowiedzi”. Nie czekajcie z tym na ostatnią chwile, szczególnie jeżeli jesteście z innych miast.

Około dwóch miesięcy przed ślubem dostarczcie wszystkie niezbędne dokumenty. Zwykle na tym spotkaniu ksiądz rozmawia z Wami, wypełniając protokół dotyczący zarówno Was, jak i rodziny. Między innymi pyta: kiedy się poznaliście, gdzie pracujecie, czy planujecie dzieci, kim z zawodu są Wasi rodzice itp.

Na tym spotkaniu ustalacie również szczegóły całej ceremonii.

1. Kiedy przyjedzie florystka,

2. Jak będzie udekorowany kościół,

3. Czy podchodzicie do ołtarza razem, czy może pannę młodą będzie prowadził ktoś inny albo będzie szła sama,

4. Czy będą przy Was sami świadkowie, czy może również drużbowie,

5. Jakie czytania będą czytane,

6. Kto będzie czytał czytania,

7. Jakie utwory będą wykonywane (jeżeli planujecie pieśni niekościelne, w języku angielskim takie jak Hallelujah, to musicie zapytać księdza, czy wyraża na nie zgodę),

8. Kto będzie podawał obrączki,

9. Jak będziecie się do siebie zwracać podczas przysięgi np. „mężu przyjmij tę obrączkę” czy „Michale przyjmij tę obrączkę”,

10. Wybierzcie również modlitwę powszechną,

11. Czy dokumenty będziecie podpisywać przed czy po ceremonii.

Wymogi każdej z parafii mogą się różnić. Najważniejsze jest żebyście wszystko dokładnie ustalili z księdzem, aby później nie doszło do nieporozumień. Uwierzcie mi, że będziecie mieli już wystarczająco dużo stresu. 🙂

Leave a Reply