7 porad na wybór odpowiedniego terminu ślubu

Jak wybrać idealny termin na swój wymarzony ślub? Może uważacie, że temat jest prosty i nie ma się nad czy zastanawiać, ale jest kilka kwestii, o których warto pomyśleć przed zarezerwowaniem terminu.

1. Motyw przewodni

Planujecie na swoim ślubie motyw przewodni? Zastanówcie się jaki termin najlepiej będzie do niego pasował. Jeżeli ma to być ślub w stylu wakacyjnym czy hawajskim, to już zostają nam dwa góra trzy miesiące. To samo dotyczy par, które uwielbiają jasne pastelowe kolory. Inaczej będzie, jeżeli chcemy na naszym ślubie zobaczyć elementy jesieni i przepiękną dla tej pory roku kolorystykę. W takim przypadku pozostaje nam październik, listopad i końcówka września. Natomiast pary, które uwielbiają chłodne kolory i majestatyczny klimat powinny pomyśleć o miesiącach zimowych.

2. Pogoda

Jeżeli chcecie ślub w plenerze lub marzą Wam się poprawiny w stylu „garden party”, to konieczne jest branie pod uwagę pogodę. Nie jesteśmy w stanie określić jaka ona będzie za rok, miesiąc, a nawet za tydzień, ale wybierając miesiące ciepłe jak czerwiec, lipiec czy sierpień możemy być pewniejsi, że nasi goście nie zmarzną. To jednak nie zwalnia nas z zapewnienia ochrony gości przed deszczem, dlatego decydując się na taki ślub, pomyślcie o wypożyczeniu namiotu. Koszt wypożyczenia namiotu 5m x 8m to około 700zł za weekend (bez stołów i krzeseł oraz podłogi). Warto też śledzić pogodę do samego dnia ślubu, aby w razie potrzeby móc się przygotować.

3. Kwiaty

To kolejny bardzo istotny element przy wyborze odpowiedniego terminu. Jeżeli kochasz jakieś konkretne kwiaty i chcesz je zobaczyć w swoim bukiecie, to sprawdźcie co będzie dostępne w danym miesiącu albo zapytajcie w kwiaciarni. Jeśli uwielbiacie piwonie, a planujecie ślub w listopadzie, to musicie liczyć się z kosztami. Dostępność piwonii zaczyna się w maju i zwykle kończy w lipcu. W tych miesiącach będą najtańsze. Sprowadzane z Holandii zobaczymy do sierpnia a nawet początku września. W późniejszych terminach pozostają nam sprowadzane szklarniowe, które oprócz wysokiej ceny nie zawsze wyglądają jak te w maju czy czerwcu. Miłośniczki tulipanów, hiacyntów, frezji, jaskrów powinny pomyśleć o wiosennych porach roku. Takie kwiaty jak eustoma, goździk czy róże są dostępne przez cały sezon ślubny, a ich ceny nie będą różniły się znacząco w poszczególnych miesiącach.

4. Symbolika

Jeżeli symbolika i tradycje mają dla Was znaczenie i przywiązujecie dużą wagę do dat, to warto pomyśleć o terminie, który w Waszym życiu już nabrał wyjątkowości. Możecie pomyśleć nad wybraniem terminu Waszej pierwszej randki, wspólnych wakacji a może pierwszego spotkania.

5. Różnice cenowe

Sezon ślubny trwa od maja do października i ceny w tym okresie, są tak samo wysokie. Jeżeli zdecydujecie się na ślub od listopada do kwietnia, to możecie liczyć na dużo niższe koszta. To samo dotyczy ślubów w tygodniu. Nie dotyczy to tylko kosztów samego talerzyka, ale często fotografowie, florystki, zespoły obniżają ceny lub tworzą fajne pakiety promocyjne.

6. Podróż poślubna

Planujecie niesamowitą podróż poślubną. Sprawdźcie wcześniej, czy w miesiącu, w którym planujecie ślub, możecie tam polecieć. Jeżeli planujecie ślub w lipcu, a chcecie polecieć np. do Tajlandii, to czeka Was duże rozczarowanie, gdyż w tym czasie aż do września jest tam pora deszczowa. To samo dotyczy np. Kenii, gdzie w kwietniu i maju pada przez 65% procent czasu. Oczywiście zawsze jest możliwość poczekać trochę na podróż poślubną.

7. Te terminy odpadają

Planując ślub, zastanówcie się również czy termin nie będzie kolidował np. z twoją pracą, czy religią. Jeżeli wybierzecie październik, a jest to np. najbardziej gorący miesiąc u Was w pracy, możecie mieć później problem z otrzymaniem urlopu na podróż poślubną. W tradycji chrześcijańskiej jest kilka dat, podczas których ślub zdecydowanie odpada m.in. Wielki Post. Jeżeli planujecie ślub kościelny, musicie wziąć to pod uwagę.

Sami zadecydujcie, co w tym dniu jest dla Was najważniejsze. Przemyślcie dokładnie swój wybór, aby uniknąć później dodatkowych problemów i rozczarowań.

Leave a Reply